OFİSBİRSEN’den 14 Mart Tıp Bayramı Kutlaması

Çalışan- Sen Konfederasyonu’na bağlı OFİSBİRSEN 14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile SGK Ankara İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan Sağlık Emekçileri ile bir araya geldi. Etkinlik SGK Kocatepe Merkez Müdürlüğü Yerleşkesinde saat 10’da başladı

Etkiliğe Çalışan Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, Genel Sekreter Menderes Ateş, OFİSBİRSEN Genel Başkanı Dr. Selen Dağıstan NAMLI, Konfederasyon Ankara İl Başkanı Ramazan Ateş, SGK Ankara İl Müdür Yardımcıları ve 500 yakın sağlık emekçisinin katılımı ile gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu katılmayı çok arzu ettiği etkinliğe şehir dışında olması münasebeti ile katılamayacağını gönderdiği telgrafla bildirdi ve Çalışanlara günün anlam ve önemini vurgulayan kutlama telgrafı okundu.

OFİSBİRSEN Genel Başkanı Sayın Dr. Selen Dağıstan Namlı ;

14 MART TIP BAYRAMI TARİHÇESİ

“Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

14 Mart 2005 — Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası “olarak kutlanmaktadır.

İLK KUTLAMA 1919’DA

İlk tıp bayramı 14 Mart 1919’da, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmış.

1933’de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi’ne dâhil olmuş. Peşinden de 1945’te Ankara Tıp Fakültesi, 1954’te Ege Tıp Fakültesi kurulmuş. Derken bugünlere gelinmiş…

Bu vesileyle;

Tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz….

Sağlık çalışanları olarak bayram tadında bayramımızı kutlamak istiyoruz.

Gün geçtikçe artan sözlü ve fiili şiddet olayların son bulmasını  ve  şiddet uygulayanların caydırıcı cezalarla cezalandırılmaları için gerekli yasal düzenlemelerin ivedilikle  yapılarak sağlık çalışanlarının can güvenlikleri konusunda endişelenmeden huzurlu bir ortamda işlerini yapmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını umut ediyoruz .

Dr. Dağıstan Namlı; 14 Mart 1919 da işgalcilere direnen kahraman tıp öğrencilerinin torunları bugünde, Dünyanın en uzun gecelerinden biri olan 15 Temmuzda ve devamında Kuzey Irak ve Afrin başta olmak üzere yurt içinde ve yurtdışında her türlü tehlikeyi göze alarak kahraman ordumuzun yanında görev almaktadır. Bu vesileyle tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım. Hain saldırılarda şahadete erişen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor yaralanan gazilerimize acil şifalar diliyorum dedi.

 

Saat 10’da başlayan etkinlik 11’de sona er

di.